Mata kokosowa - jej wyjątkowe właściwości i możliwości wykorzystania
Mata kokosowa to włóknina o wyjątkowych właściwościach. Ten zrobiony z łupin orzecha kokosowego materiał znajduje szerokie zastosowanie. Z powodzeniem jest wykorzystywany w ogrodnictwie, gdzie służy między innymi jako ochrona przeciwchwastowa, czy też skuteczna osłona roślin przed chłodem.
Jak powstają maty kokosowe?
Do produkcji tej wyjątkowej włókniny, wykorzystywane są łupiny orzecha kokosowego. Aby mogły powstać maty kokosowe, jego łuski moczy się przez długi czas. Charakteryzują się one wysoką odpornością na wodę i są niezwykle twarde. Dlatego konieczny jest długotrwały proces ich moczenia. Kiedy są one już odpowiednio zmiękczone, kolejnym krokiem jest ich ubijanie. Miękka celuloza jest bardziej plastyczna i znacznie łatwiej uformować z niej maty kokosowe. Podczas produkcji włókna kokosowego nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne. Maty, są więc materiałem w 100% naturalnym. Nie mają zapachu i są wolne od toksyn. Nie uczulają, dlatego są w pełni bezpieczne dla alergików. Zastosowane w materacach do spania zapewniają optymalny komfort i wygodę podczas snu.
Mata kokosowa - najlepszy sposób na zdrowy sen
Choć włókno kokosowe ma niezwykle szerokie zastosowanie w przeróżnych branżach, to jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywane do produkcji mebli tapicerowanych i materacy do spania. Głównym jego zadaniem jest nadanie im odpowiedniej twardości. Zastosowane w materacach, ale też w wersalkach, czy też sofach korzystnie wpływa na lepszą wentylację tych mebli. Niewątpliwą zaletą mat kokosowych jest także to, że poprawiają one komfort snu. Dzięki ich zastosowaniu zmniejsza się nieprzyjemne napięcie mięśni, znikają bóle pleców czy karku i inne niedogodności wynikające ze źle dopasowanego materaca. Co więcej, mata kokosowa ma również właściwości antybakteryjne, dlatego umieszczona pod pokrowcem materaca zapewni większą higienę snu.
Możliwości wykorzystania włókniny kokosowej
Włóknina kokosowa to materiał, który znajduje powszechne zastosowanie w branży meblarskiej, ale nie tylko. Surowiec ten świetnie się sprawdza w rolnictwie i ogrodnictwie. Z powodzeniem jest wykorzystywany jako podłoże pod rozmaite uprawy. Ma również właściwości użytkowe. Za pomocą tego wyjątkowego materiału zabezpiecza się i umacnia skarpy i wykopy pod budowę dróg. Używa się go także do zabezpieczania nasypów i nabrzeży rzek przed powodziami. Surowiec ten służy także do produkcji rozmaitych przedmiotów do domu. Produkuje się z niego między innymi solidne i trwałe wycieraczki do butów i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
Źródło zdjęcia: ads4Media