Zmiana szamba na oczyszczalnię - czy potrzebne jest pozwolenie?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków od wielu już lat wypierają z rynku tradycyjne szamba, stając się najlepszą alternatywą dla powszechnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Właściciele nieruchomości, którzy posiadają jeszcze zbiorniki bezodpływowe, myślą o tym, czy mogliby zamienić je właśnie na oczyszczalnie. Jak podejść do tego tematu, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem? Wyjaśniamy! Gospodarka ściekowa to jeden z ważniejszych elementów całego systemu, dlatego ustawodawca wprowadził na tej płaszczyźnie szereg uregulowań, które dotyczą m.in. właścicieli domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Każdy z nich ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do kanalizacji, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy znaleźć alternatywne rozwiązanie.
Czym się różni szambo od oczyszczalni?
Przez dekady najlepszym było po prostu korzystanie z szamba, a więc zbiornika bezodpływowego, do którego trafiały ścieki i były tam gromadzone aż do momentu jego opróżnienia. Od lat tradycyjne szamba wypierają z rynku o wiele wygodniejsze, bardziej ekologiczne i ekonomiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stanowią instalację przepływową. Oczyszczalnie tego typu posiadają prostą konstrukcję i są przy tym wytrzymałe i bardzo wydajne. Składają się z systemu rur oraz dużego zbiornika, podzielonego zazwyczaj na komory, w którym zachodzi proces neutralizowania zanieczyszczeń. Wyróżniamy między innymi oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem roślinnym, piaskowym, osadem czynnym czy złożem biologicznym. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na indywidualne uwarunkowania, potrzeby oraz możliwości terenowe.
Zmiana szamba w przydomową oczyszczalnię - czy to możliwe?
Wiele osób posiadających szambo zastanawia się nad przerobieniem go właśnie na oczyszczalnię ścieków. Zastanawiają się, czy potrzebne jest jakieś pozwolenie? Jak się okazuje, przerobienie zbiornika bezodpływowego jest niezgodne z prawem i unijnymi wytycznymi. Nie ma bowiem możliwości wykorzystania istniejącego szamba jako zbiornika przydomowej oczyszczalni, a już na pewno finalna konstrukcja nie jest w stanie przejść testów związanych z wytrzymałością, wydajnością, wodoszczelnością czy trwałością. W związku z tym najlepszym wyjściem będzie zastąpienie szamba nową oczyszczalnią, która spełnia wszelkie standardy, w tym posiada stosowne certyfikaty, jest zaprojektowana z myślą o konkretnych warunkach itd. W przypadku oczyszczalni o niewielkiej wydajności, która wystarczy do obsługi jednego gospodarstwa domowego, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego, lecz wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji we właściwym starostwie.
Dlaczego warto postawić na własną oczyszczalnię?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to uniwersalna opcja dla każdego domu, a nawet budynku wielorodzinnego, działki rekreacyjnej, domku letniskowego itd. Jest to inwestycja na lata, która dość szybko się zwróci, a to za sprawą niskich kosztów użytkowania. Przydomowe oczyszczalnie są praktycznie bezawaryjne, nie wymagają obsługi i można zamontować je w nawet najtrudniejszych warunkach. Najlepiej zwrócić się po pomoc do fachowców, którzy zajmą się realizacją inwestycji od projektu, wybór odpowiedniej instalacji aż po jej montaż.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: ads4Media